Kā pasargāt savu sadzīves elektroniku no zibens un sprieguma izmaiņām?

Zibens datortehnikāVisas sadzīves ierīces — televizori, datori, maršrutētāji, dekoderi, ledusskapji, veļas mašīnas, DVD atskaņotāji un citas — ir jutīgas pret negaisa un zibens spēriena izraisītajiem pārsprieguma impulsiem, un tas var radīt neatgriezeniskus bojājumus. Turklāt jāņem vērā, ka bojājumi var rasties pat tad, ja zibens trāpa elektropārvadu vai telefonsakaru līnijā pat vairāku kilometru attālumā no Tavas mājas.

Ir svarīgi zināt, ka uz sadzīves ierīcēm, ko sabojājis zibens vai tīkla sprieguma lēciens, neattiecas garantija, un to remonts vai nomaiņa tiek veikta uz lietotāja rēķina!

Mūsu ieteikumi aizsardzībai pret negaisa izraisītiem bojājumiem:

 • Atvieno vadus interneta ierīcēm. Sadzirdot pērkonu vai aizbraucot no mājām uz ilgāku laiku, noteikti atvieno visus vadus, kas pievienoti ierīcēm, un atvieno ierīces no elektrotīkla. Ir jāatvieno arī dažādu ierīču antenu, tostarp bezvadu ierīču antenu, vadi. Protams, ir svarīgi atcerēties, kā un ko Tu darīji, atvienojot vadus, lai vēlāk visu tāpat varētu pieslēgt atpakaļ.
 • Atvieno vadus datoram. Iesakam arī atvienot elektrības pievadu jūsu datoram.
 • Uzstādi elektrības padeves vadus, nodrošinot aizsardzību pret pārspriegumu. Labs aizsardzības līdzeklis pret sprieguma lēcieniem ir elektrības padeves vads ar aizsardzību pret pārmērīgu spriegumu (UPS). Tomēr ir jāņem vērā, ka tad, ja mājas elektrotīklam nav iezemējuma, šie vadi nespēs pasargāt ierīci no zibens spēriena. Vecās mājās šāda iezemējuma bieži vien nav, tāpēc ieteicams vērsties pie speciālistiem, kas pārbaudīs elektrotīkla stāvokli mājā un noteiks, vai ir nodrošināta maksimāla aizsardzība pret negaisu.

Atgādinam:

 • Ražotāji neatlīdzina sadzīves elektronikai radītos bojājumus. Ražotāji neatlīdzina bojājumus, ko sadzīves elektronikai radījis zibens, un tas nozīmē, ka bojājumi tiek novērsti uz lietotāja rēķina. Ražotāji pamatojas uz pieņēmumu, ka lietotāji paši rūpējas par savas elektronikas aizsardzību, un ražotāju izpratnē negaiss ir nepārvaramās varas apstāklis, kuru nav iespējams kontrolēt.

Datortehnikas bojājumi

 

Avots

Posted in Drošība

Drošāka Interneta Diena: 10 padomi kā tīmeklī justies droši

Šodien, 9. februārī, tiek atzīmēta vispasaules “drošāka interneta diena.” Līdz ar to nav piemērotākas dienas par šo, kad runāt par drošību internetā. Esam raduši uzskatīt, ka drošība internetā būtu jāievēro tikai bērniem, taču šāds apgalvojums ir pilnīgi nepatiess. Patiesībā drošība internetā ir jāievēro ikvienam. Šodien aplūkosim 10 populārākos padomus, ko sniedz Google Security Princess “Parisa Tabriz” (Parisa Tabriz ir Google drošības dienesta menedžere) un McAfee’s drošības eksperts Roberta Siciliano.

 1. Lieto dažādas paroles

Protams, ir daudz vienkāršāk atcerēties tikai vienu paroli, bet kad gan vieglākais ceļš ir vedis uz panākumiem? Ja e-pasts un parole, kuru lietojat vienam kontam, nonāk nepareizajās rokās, tad pastāv iespēja, ka būs mēģinājumi piekļūt arī citiem jūsu kontiem. Pārliecinieties, ka izmantojat dažādas paroles dažādās web lapās. Ja nevēlies visas paroles paturēt galvā, izmanto KeePass.

 1. Pārliecinies, vai tavas paroles ir drošas

Jums vajadzētu arī pārliecināties par to, vai jūsu paroles ir pietiekami drošas, tas ir, grūti uzminamas paroles. Ieteikums ir izmantot parolē mazos un lielos burtus, kā arī ciparus, turklāt, lai justos patiešām droši, pievienot arī simbolus. Pašas svarīgākās paroles ieteicams mainīt ne retāk kā reizi sešos mēnešos.

 1. Izmantojiet divu līmeņu autentifikāciju (kur iespējams)

Google Tabriz iesaka uzstādīt divu līmeņu verifikāciju ikvienam, kurš izmanto Google.com e-pastu. Arī citi servisi piedāvā līdzīgu drošību. Twitter.com sola ko līdzīgu pēc hakeru uzbrukuma, kurā tika iegūti dati par vairāk nekā 250000 lietotāju. Šī divu līmeņu aizsardzība pieprasa ievadīt otru paroli, kuru iespējams saņemt īsziņas vai balss zvana veidā. Tādā veidā ir praktiski neiespējami piekļūt jūsu kontiem bez jūsu ziņas.

 1. Neatklājiet pārāk daudz informācijas sociālajos tīklos

Ļoti bieži sociālajos tīklos mēs atklājam pārāk daudz informācijas, lai hakeriem būtu viegli uzminēt mūsu paroles vai arī atbildes uz drošības jautājumiem, kas tiek jautāti, ja parole aizmirsta. Ieteikums ir ļoti uzmanīgi izvērtēt, ar kādu informāciju dalīties sociālajos tīklos.

Droša interneta diena

 1. Aizsargā savu datoru un pārlūkprogrammu

Ja izmantojat Windows operētājsistēmu, pārliecinieties, ka jūsu antivīruss ir atjaunināts. Pārliecinieties, vienalga, vai esat Mac vai PC lietotājs, ka jūsu operētājsistēma ir atjaunināta. Kā arī pārliecinieties, vai jūsu pārlūkprogramma ir atjaunināta un jūs izmantojat jaunāko versiju.

 1. Aizsargājiet savu mājas bezvadu tīklu

Pārliecinieties, ka jūsu mājas bezvadu tīkls ir drošs un tam nav iespējams piekļūt. Tas nozīmē, ka jūs esat uzstādījis paroli un nomainījis noklusējuma SSID (jūsu bezvadu tīkla vārds). Ja izmantojat publiskos bezvadu tīklus, kādi ir pieejami bibliotēkās, izvērtējiet, kādas darbības veikt. Noteikti nav ieteicams veikt darbības ar interneta banku.

 1. Iepērcieties tikai drošos un pārbaudītos interneta veikalos

Nekad neiepērcieties interneta veikalos, izmantojot kredītkarti, ja interneta veikalam nav instalēts SSL (secure sockets layer). To iespējams noskaidrot, palūkojoties uz interneta adrešu lauku, un, ja adrese sākas ar HTTPS, nevis HTTP, tad šis interneta veikals izmanto SSL drošo savienojumu. Jūs redzēsiet arī “piekaramās atslēgas” simbolu adrešu lauka sākumā vai beigās, atkarībā no tā, kādu pārlūkprogrammu izmantojat.

 1. Domājiet, pirms spiediet uz nezināmiem linkiem (hipersaitēm)

Apmeklējiet tikai linkus, par kuriem esat drošs. Pirms spiežat uz kāda linka, padomājiet divreiz, jo jebkurš var izveidot web lapu bankas izskatā un izvilināt no jums bankas datus. Tāpēc ieteikums ir neizmantot linkus, par kuriem neesat drošs.

 1. Rūpīgi izvērtējiet e-pastus

Ļoti populāra krāpnieciska shēma internetā ir saistīta ar e-pastu spamu, kurā tiek ziņots ka esat vinnējis prāvu naudas summu, taču 99,9999999% gadījumu šis vienkārši ir kārtējais krāpnieks, kurš vēlas no jums iegūt personīgo informāciju.

 1. Aizsargājiet telefonu ar paroli

Mūsdienās telefons ir pielīdzināms datoram un var saturēt vairāk informācijas nekā jūsu personālais dators. Mēs iesakām aizsargāt jūsu telefonus ar paroli.

Priecīgu visiem – “Droša Interneta Dienu!”

Posted in Drošība

Mēģina izkrāpt bankas datus Swedbank vārdā

Svētku brīvdienās  viltus vēstules par it kā bloķētu kontu saņēmuši Swedbank klienti.
Aicinot lietotāju viltus vietnē ievadīt lietotājvārdu un paroli.
Šādi izskatās vēstules paraugs:
http://i0.wp.com/cert.lv/uploads/uploads/20151227_swedbank_phisha.jpg?w=605&ssl=1
Šādi viltus vietnes paraugs:
http://i1.wp.com/cert.lv/uploads/uploads/20151227_swedbank_phish_lapaa.jpg?w=605&ssl=1

Kā redzams vietnes adrese nav swedbank.lv. Kas norāda uz jauna veida kā nesankcionēti iegūt jūsu konfidenciālos datus.
Ja tomēr esi manijis ko aizdomīgu nekavējoties sazinies ar savu banku.
Atcerieties, ka banka nesūtīts e-pastus un nezvanīs, lai lūgtu klienta personisko informāciju, kas nepieciešama piekļuvei interneta bankai.
Kā novērots iepriekš datorkrāpnieki paliek aktīvāki svētku laikā, līdzīga veida epasta vēstules var tikt izplatītas citu banku klientiem.

Posted in Drošība

Keepas – Droša paroļu glabāšanas programma

Ļoti bieži nākas dzirdēt, ka datora lietotājiem ir grūtības atcerēties neskaitāmās paroles, piemēram, internetbanka prasa, lai parole sastāvētu no cipariem, mazajiem burtiem, lielajiem burtiem, kā arī kādu no simboliem, jāatceras arī vairāku sociālo kontu, vairāku e-pastu un citu  neskaitāmo web lapu paroles. Ļoti daudzi datoru lietotāji izmanto viegli uzminamas paroles, tajā skaitā savu mājdzīvnieku vārdus, savas vai savu tuvinieku dzimšanas dienas vai vienkārši izmantojot sekventus ciparus kā “12345”, “98765” utml. Visnedrošāk ir izmantot līdzīgas vai pat vienādas paroles dažādām web lapām, bet, kā zināms, visdrošāk lietot katrai weblapai atšķirīgu paroli. Bet kurš gan spēj to visu atcerēties?

Šeit mums palīgā nāk maza apjoma datorā instalējama programma, kas saucas Keepas. Tā glabās visus jūsu lietotājvārdus un paroles Keepas paroļu datubāzē. Datubāze būs aizsargāta ar vienu galveno paroli, līdz ar to jums būs jātceras tikai viena parole. Un jūs varēsiet izmantot dažādas, daudz sarežģītākas un garākas paroles jūsu interneta resursiem. Jūsu resursi būs  daudz vairāk aizsargāti no neatļautas piekļuves jūsu resursiem. Forši, vai ne ?

KeePass

Lietot Keepas ir ļoti ērti un pavisam nav sarežģīti.

Jums tikai jāizveido sava personīgā Keepas paroļu datubāze. Tajā ietilpst paroļu datubāzes nosaukums un viena galvenā parole.

Tālāk jums jāpievieno web lapas informācija, kuru vēlaties saglabāt datubāzē. Pievienojot jaunu web lapu, tiks izveidots mazs lapas profils ar profila nosaukumu, web lapas lietotājvārdu, paroli, lapas vietrādi (URL), kā arī papildus iespējams norādīt piezīmes par attiecīgo web-lapu, taču tas ir pēc izvēles. Pēc informācijas ievadīšanas Keepas jums uzrādīs, cik droša ir jūsu parole, līdz ar to nepieciešamības gadījumā jūs to varat nomainīt uz daudz drošāku un sarežģītāku, jo jums taču tagad vairs nebūs jāatceras no galvas neskaitāmās daudzu dažādu burtu, ciparu un simbolu rindas.

Tālāk jums tikai jāspiež poga OK, un visa informācija tiks pievienota  datubāzē.

Ievadiet informāciju par katru interneta resursu, kuru lietojat; kad tas izdarīts, jums jāsaglabā pievienotie ieraksti datubāzē, nospiežot pogu Save (saglabāt).

Turpmāk, kad vēlēsieties pieteikties (Login) kādā no web lapām, jums būs jāizvēlas pievienotais ieraksts un ar pāris klikšķu palīdzību jūs būsiet pieteikušies web lapā.

Pirms tam, lai pieteiktos, jums bija jāievada gan lietotājvārds, gan parole katrā web lapā, kurā vēlējāties pieteikties, bet, kā jau minēju iepriekš, turpmāk jums būs jāizmanto vien pāris klikšķu. Līdz ar to Keepas ir ne tikai super droša paroļu glabāšanas vieta, bet arī atbrīvos no nemitīgās lietotājvādu un paroļu atkārtotas ievadīšanas dienu pēc dienas, kas jums ietaupīs “kaudzi” laika, pat neņemot vērā to laiku, ko jūs ekonomēsiet, jo vairs nebūs jāprāto, kādu paroli izmantojāt katrā no web lapām.

Links lai lejupielādētu Keepass

Posted in Drošība, Produktu apskats

Mozilla Thunderbird – Ērti, ja lietojat vairāk nekā vienu e-pastu

E-pasta lietošana mūsdienās ir kļuvusi par neatņemamu dzīves daļu. Saziņai ar biznesa partneriem, jebkuru interneta resursu reģistrācijai un kopumā ērtai informācijas apmaiņai visērtāk ir lietot tieši e-pastu.

E-pastu saziņai izmanto apmēram 85% pasaules iedzīvotāju, turpretī sociālos kanālus vien apmēram 62%, kas vēl joprojām e-pastu notur daudz augstākā pozīcijā kā sociālos kanālus.

Daudzi no mums lieto pat vairākus e-pastus, turklāt dažādos e-pastu servisos. Viens e-pasts, kas tiek lietots darba vajadzībām, viens, kas tiek lietots saziņai ar draugiem un vēl viens, kas tiek lietots, lai reģistrētos jūsu izvēlētajos interneta resursos. Mēs iesakām pat izmantot atsevišķu e-pastu tam, lai reģistrētos resursos, kas, jūsuprāt, nav autoratīvi, taču jūs vēlaties saņemt kādu e-grāmatu (e-book),  atlaidi vai kādu citu vienreizēju piedāvājumu.

Bet kā gan pārvaldīt vienu vai vairākus e-pastus, lai nebūtu jāpavada pie datora pārāk daudz laika?

Mozilla Thunderbird ir tieši tas, kas jums vajadzīgs. Šī programma ir līdzīga Microsoft Office piedāvātajai – Microsoft Outlook, taču Thunderbird ir bezmaksas, daudz mazāka apjoma, un ir daudz draudzīgāka lietotājam. Interneta forumos arī daudzi uzskata, ka Thunderbird ir daudz drošāka. Arī mēs iesakām lietot Mozilla Thunderbird jūsu e-pastu pārvaldei.

Šādi izskatās uzstādīts Thunderbird, ar pievienotām 6 dažādām e-pasta kastītēm:

Mozilla Thunderbird izskats

Thunderbird jums ietaupīs laiku, jo visus jūsu e-pastus būs iespējams pārlūkot vienā vietā, kā arī jums vairs nebūs vēlreiz un vēlreiz dienu pēc dienas jāievada pieslēgšanās informācija dažādos e-pastu servisos. Pēc Thunderbird uzstādīšanas un vēlamo e-pastu pievienošanas programma automātiski katras desmit minūtes veiks jūsu e-pasta pārbaudi un paziņos par visām ienākošajām vēstulēm. E-pastu pārbaudes intervālu, kā arī citus uzstādījumus, iespējams mainīt, taču pamata iestatījumus mainīt nav nepieciešams.

Programma piedāvā ne tikai aplūkot jūsu e-pasta kastīti, bet arī izmantot visas pamata iespējas, kuras iespējams izmantot, lietojot e-pastu interneta vidē, kā arī daudz citu noderīgu iespēju.

Lietojot thunderbird, jums nebūs jāgaida, kad ielādēsies e-pasta servisa mājaslapa ar neskaitāmajām reklāmām un piedāvājumiem , jo e-pasta pārvalde notiek izmantojot POP3/IMAP protokolu. Tas ir daudzkārt ātrāks savienojums nekā tas, kad jūs izmantojat e-pastu web vidē.

 

Kādā no nākošajiem bloga rakstiem izveidosim soli pa solim Thunderbird uzstādīšanas instrukciju.

Posted in Produktu apskats